محصولات پیشگامان تجهیزات پویا

دریچه منهول فاضلاب پلیمری 1402

دریچه نانو پلیمری
5/5 - (10 امتیاز)

دریچه منهول فاضلاب پلیمری | درب منهول پلیمری 1402

 

 

دریچه منهول فاضلاب پلیمری دهانه آدم رو (درب منهول) عبارت است از دریچه ای که بر روی منهول (انواع منهول فاضلابی ، منهول مخابراتی ، منهول برق) استفاده می گردد. جهت جلوگیری از سقوط افراد و اجرام به داخل منهول و همچنین دسترسی و بازدید به منهول که انواع قفل دار و ساده یا آبرو را شامل می گردد.

منهول به معنی آدم رو برای انشعابات فاضلابی و مخابراتی استفاده میگردد. این محصول از جنسهای مختلفی تولید میشود و کاربرد فراوانی در سیستم های شهری و روستایی دارد. دریچه منهول جهت استفاده بر روی منهول هایی که سیستم فاضلاب ، سیستم آبرسانی و کابل کشی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای درب منهول و دریچه منهول فاضلاب پلیمری

 

 

دريچه منهول بر طبق شرکت کارفرما (آب و فاضلاب، مخابرات، گاز و برق) و بر اساس محل نصب (پياده رو، خيابان، اتوبان بين شهري و درون شهري و فرودگاهي ) و نيز لوگوی شرکت هاي مجری و پيمانکار در اندازه ها و کلاس هاي متفاوتي ساخته مي شود. کاربرد هر کدام از آنها در هر قسمت از شهر متفاوت می باشد. همچنين چهار گوش بودن و دايره ای بودن هم تقسيم مي شوند که هر کدام نيز سايز و اندازه ی خود را دارد ولی ابعاد 60 سانتيمتری و 80 سانتيمتري از همه پر رونق تر است.

اين پوشش در مکان هايی مانند اتاق بازرسی براي فاضلاب، شهرداری، کابل کشی برق زيرزميني، کابل کشي مخابرات و تاسيسات آب، گاز و نفت به کار مي روند. همچنين مي تواند ظاهر باغ ها و خيابان ها را زيبا سازد.

بخش ورودی منهول را که شامل قاب و درپوش است و بر روی سطح زمین قرار می‌گیرد، دریچه می‌گویند. دریچه‌های منهول از جنس چدن، کامپوزیت و یا پلیمر ساخته می‌شوند.

دریچه ها معمولا دارای حفره هایی می باشند که معمولا از وارد کردن قلاب های دسته دار به درون آن ها برای بلند کردن دریچه استفاده می شود. این حفره ها می توانند به منظور آب بندی یا مجرای عبور نور به درون منهول نیز به کارروند.

از کاربرد های دیگر دریچه منهول جدا از ایجاد قابلیت دسترسی به منهول، جمع آوری آب های سطح زمین و انتقال این آب ها به سیستم های فاضلابی شهری می باشد . این نوع دریچه ها را بیشتر شهرداری ها مورد استفاده قرار می دهند و یا زمانی در محیط های غیر صنعتی و خیابان استفاده می شود که از سیستم های چاه فاضلاب و یا سیستم سپتیک تانک بخواهند استفاده نمایند.

انواع دریچه منهول فاضلاب پلیمری

 

 

برای دسترسی به تاسیسات زیر زمینی در سطح زمین از دریچه هایی که از جنس بتن، چدن ،چدن بتن، پلی اتیلن و کامپوزیت و کامپوزیت بتن می باشد استفاده می گردد. استفاده از درب منهول بتنی و چدنی و یا حتی کامپوزیت باعث می شود آنها ارزان قیمت ، قوی و سنگین باشند.

در مکانهای با ترافیک ماشین های سنگین از درب هایی استفاده می شود که معمولاً وزن آنها بیش از 113 کیلوگرم (249 پوند وزن) است. این وزن بالا باعث می شود در هنگام عبور و مرور از روی آنها ، در جای خود محکم بمانند و باز کردن آنها برای افراد غیرمجاز و بدون ابزار مناسب برای خرابکاری در تاسیسات زیربنایی مشکل ایجاد می کند. از سایر کاربردهای درب منهول می توان به انتقال آب باران سطوح و معابر به سیستم فاضلاب اشاره نمود.

بیشتر بدانید . .
دریچه نانوپلیمری مستطیلی

 

دریچه منهول ممکن است از پلاستیک تقویت شده با شیشه یا سایر مواد کامپوزیت (به ویژه در اروپا ، یا جایی که سرقت پوشش مورد نگرانی است) ساخته شود. به دلیل قانون محدود کردن وزنهای قابل قبول دستی در جهان ، اروپا شاهد حرکت به سمت سبک تر کردن وزن مواد کامپوزیت درب منهول که دارای مزایای مقاومت در برابر لغزش بیشتر و خاصیت عایق الکتریکی هستند ، می باشد.

جنس دریچه های منهول فاضلاب پلیمری

 

 

درب منهول بتنی : ساخته شده با استفاده از بتن بهمراه الیاف پلیمری به منظور افزایش مقاومت کششی ، ضربه ای و خشکی بتن ، جلوگیری از ایجاد ترک ، کاهش نفوذپذیری آب در بتن و عدم خوردگی و سایش استاندارد ( IR544ACI ).

دریچه منهول چدن خاکستری: ( GG25 ) تولید شده از جنس آهن که از کارخانه ذوب آهن بصورت شمش تهیه می گردد و با شکل دادن درون کوره ذوب پس از ذوب ریخته گری انجام می گیرد .

درب این دریچه و طوقه ی اطراف آن از جنس چدن خاکستری می باشد . این دریچه در مقابل ضربات ناشی از محیط مقاوم بوده و در تماس با گازهای خورنده از جمله اسید سولفوریک (H2SO4 ) مقاومت بالایی دارد .( منظور مقاوم در برابر واکنش های سولفاتی و نفوذ یون کلر که باعث خوردگی می گردد نیز است . ) اما اگر پوشش مناسبی نداشته باشد بدون شک بسیار آسیب پذیر در برابر خوردگی است . سطح تخت رویه دریچه برجسته بوده و به راحتی می تواند اصطکاک کافی را تامین نماید . کیفیت لوگوی دریچه چدن خاکستری پایین بوده و مندرجات منقوش در سطح بیرونی آن براحتی قابل تشخیص نیست.

درپوش منهول چدن داکتیل: ( GGG ) یا همان چدن نشکن که به علت گرافیت به صورت کروی با زمینه پرلیتی بوده و برخلاف چدن خاکستری این نوع چدن قابلیت چکش خواری و انعطاف پذیری بالایی دارد و مقدار انبساط چدن داکتیل از چدن خاکستری بیشتر می باشد .

جنس درب این دریچه و طوقه آن از جنس چدن داکتیل می باشد که مقاومت مناسبی در برابر اثر گازهای خورنده از جمله اسید سولفوریک و نفوذ یون کلر دارد . ولی اگر پوشش مناسب نداشته باشد بدون شک در برابر خوردگی آسیب پذیر خواهد بود . مواد اولیه لازم برای تولید این دریچه داخلی بوده و قابل بازیافت است . پس احتمال سرقت این دریچه بالاست .

دریچه منهول کامپوزیتی: متشکل از الیاف تقویت کننده ( سیلیس ) قرار گرفته درون ماتریس از جنس رزین ترموست ( وارداتی ) می باشد که این مواد به صورت ساختاری یکپارچه و منفرد قالب گیری می گردد به دو روش SMC و BMC و استاندارد E124.

دریچه آدم رو نانو کامپوزیت ( کامپوزیت سیمانی ) : ساخته شده بر پایه بتن فوق سبک و مقاومت بالای الیافی و مقاومت خمشی 60 تا 70 MPa مقاومت فشاری 160 تا 180 MPa و تحمل بار متمرکز مطابق با استانداردهای EN124 و INSO14976.

درب منهول پلی اتیلنی ( پلیمری ، کوپلیمری ) : ترکیب شده از جنس پلیمر و یا ترکیب پلیمر بتن با فریم چدن و یا فریم پلیمری همچنین جنس پلی اتیلنی ترکیب با چدن یا بتن.

قیمت دریچه منهول فاضلاب پلیمری

 

 

ارزان ترین نوع این محصول از جنس بتنی و گران ترین از نوع چدن داکتیل میباشد. بصورت کلی عواملی همچون سایز دریچه منهول و همچنین متریال و عناصر بکار رفته در تولید درب و همچنین بار ترافیکی دریچه تولیدی تاثیر مستقیم در قیمت این محصول دارند.

قیمت دریچه منهول تولیدی شرکت تجهیزات پویا براساس نوع عنصر بکار رفته در آن (چدن، کامپوزیت، بتن کامپوزیت) و کلاس آن، متغیر میباشد که با بهترین کیفیت و استانداردهای موجود در سطح جهانی با مناسب ترین قیمت عرضه میگردد.

قیمت درب منهول = وزن درب ضربدر قیمت مواد اولیه + سود تولید کننده دریچه + هزینه های بالاسری تولید + هزینه حمل از محل کارخانه تا محل پروژه .

قیمت دریچه های قطر 60 سانتی متر از 180 هزارتومان برای دریچه پلی اتیلنی با قدرت 1.5 تن بدون قاب یا فریم آغاز و تا 1840000 تومان برای دریچه قطر 60 چدن داکتیل با وزن 90 تن مورد استفاده در فرودگاهها بهمراه قاب دور دریچه ادامه دارد.

برای استعلام قیمت درب منهول در انواع مختلف می توانید با شماره های شرکت تجهیزات پویا تماس بگیرید و طی یک فرآیند مشاوره 5 دقیقه ای و محاسبه قیمت به عدد دقیق آن دست پیدا کنید .

بیشتر بدانید . .
دریچه فاضلاب 1402

کلاس بندی درب منهول

 

 

در یک کلاس بندی استاندارد دریچه های منهول را به صورت زیر میتوان تقسیم بندی کرد.

 • کلاس A – با نیروی قابل تحمل 1.5 تن – پیاده رو ها.
 • کلاس B – با نیروی قابل تحمل 12.5 تن – قابل استفاده در محل پارک خودرو ها و پیاده روهایی که خودرو به ندرت عبور می کند.
 • کلاس C – با نیروی قابل تحمل 25 تن – محل هایی که نیم متر با خیابان فاصله ندارند.
 • کلاس D – با نیروی قابل تحمل 40 تن – محل عبور خودروها – شانه محکم خاکی.
 • کلاس E – با نیروی قابل تحمل 60 تن – بنادر و لنگرگاه ها.
 • کلاس F – با نیروی قابل تحمل 90 تن – فرودگاه ها و باند های پرواز.

بصورت کلی دریچه های کلاس (A , B ) 1و 2 غیرترافیکی ، دریچه های کلاس (C) 3 نیمه ترافیکی و دریچه های کلاس 4 و  5و 6  (D ,E ,F) ترافیکی شناخته شده و طبقه بندی میگردند.

دریچه فاضلاب

انواع روشهای تولید دریچه منهول

 

 

روش اول : روش لایه گذاری دستی.

روش دوم : روش BMC

در روش BMC (bulk molding compound) مواد اولیه بصورت خمیری شکل درون قالب قرار میگیرد و الیاف تقویت کننده با طول ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر به آن اضافه می شود.

روش سوم : روش SMC

در روش SMC ( sheet molding compound) مواد اولیه ورقه ای که شامل فاز زمینه پلی استر غیر اشباع رزینی دما سخت می باشد به همراه فاز تقویت کننده الیاف شیشه و یا کربن با طول ۳۰ تا ۵۰ میلیمتر در داخل قالب با دمای مشخص قرار میگیرد و با اعمال فشار در زمان مشخص پخته می شود. محصول نهایی دارای ترکیبی از خواص ماده اولیه تشکیل دهنده ورقه و شکل قالب خواهد بود.

روش چهارم : روش FRP

در روش FRP ( fiber reinforced plasticc ) فاز زمینه پلی استر غیر اشباع به همراه فاز تقویت کننده الیاف شیشه و یا کربن طولانی به همراه کوارتز و افزودنی در قسمتهای مختلفی از قالب قرار می گیرند و تحت فشار و دمای معین فشرده میگردند.

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

برای تولید دریچه های منهول غیر ترافیکی و نیمه ترافیکی از روش BMC و برای تولید دریچه های ترافیکی از روش SMC استفاده میگردد.

سایزبندی درب های منهول

 

 

 • انواع دریچه منهول چهارگوش داخلی : 40×40 ، 60×60 ، 80×80 ، 70×50 ، 80×60 ، 100×60 ، 100×100.
 • انواع درب منهول گرد : 20  ،  25  ،  32  ،  40  ،  47.5  ،  56  ،  59  ،  60  ،  62.5  ،  65  ،  80.
 • دریچه منهول بیرون به بیرون : 25  ،  29  ،  36  ،  48  ،  55  ،  63  ،  68  ،  70  ،  74  ،  75  ،  94.

دریچه بازشو

 

 

دریچه های بازشو یکطرفه فاضلابی در انواع منهول های فاضلابی شهری استفاده می گردد. برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی از مسیر کانالها به ساختمان و همچنین جلوگیری از وارد شدن فاضلاب داخل منهول به لوله های فاضلابی ساختمان کاربرد دارد.

دریچه منهول کامپوزیت

 

 

دریچه منهول کامپوزیت در سیستم‌های فاضلاب صنعتی و فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به استفاده روز افزون از محصولات کامپوزیتی در صنایع مختلف در جهان، منهول‌های کامپوزیت جایگزین مناسبی برای منهول‌های بتنی و یا سایر مدل‌های ساخته شده با مصالح بنایی می‌باشد. درب منهول کامپوزیت بواسطه خواص مکانیکی منحصر بفرد خود به انتخاب اصلی پیمانکاران و مشاوران تبدیل شده است و در اکثر پروژه‌های انتقال فاضلاب از آنها استفاده میشود.

ابعاد دریچه منهول کامپوزیت که در شرکت تجهیزات پویا تولید می گردد با توجه به درخواست مشتریان قابل تولید می باشد. ابعاد این دریچه ها از قطر ۲۰ سانتی متر شروع شده و تا یک متر ادامه دارد. برحسب نوع پروژه و شکل منهول میتواند مربع ، دایره یا مستطیل باشد، و برحسب محل مورد استفاده کلاس بندی میگردد.

برای پیاده روها محل عبور دوچرخه و عابر پیاده کلاس A15 تحمل بار ۱.۵ تن؛ حاشیه خیابانها محل عبور موتور و عابر پیاده کلاس B125 تحمل بار ۱۲.۵ تن؛ خیابان شهری محل عبور ماشین های سبک سواری و حاشیه جاده ها کلاس C250 تحمل بار ۲۵ تن؛ جاده ها محل عبور ماشین های سنگین کلاس D400 تحمل بار ۴۰ تن ؛ باند فرودگاه و اسکله ها کلاس F600 تحمل بار ۶۰ تن میباشد.

بیشتر بدانید . .
دریچه منهول کامپوزیت بتنی الیافی GRP

مزایای دریچه منهول کامپوزیت

 

 

 •  غیر قابل بازیافت
 • وزن سبک
 • مقاومت در برابر اشعه UV
 • ضدخوردگی و پوسیدگی
 • عایق بندی الکتریکی قابل استفاده در هر محیط آب و هوائی
 • کنترل کردن بو جهت استفاده در محیط های حساس.
 • دریچه منهول کامپوزیتی قیمت بسیار پایینی نسبت به بقیه دریچه ها دارد.
 • درصد کمتر سرقت بدلیل بازیافتی نبودن مواد آن
 • مقاوم بودن این دریچه ها در برابر فشار های بسیار سنگین
 • عمر طولانی

معایب درب منهول کامپوزیت

 

 

درپوش های منهول معمولا از جنس چدن ساخته میشد اما به دلیل این که در سال های اخیر با بالا رفتن قیمت چدن و فرآورده های فلزی بالا رفته است بیشترین گزارشات سرقت این نوع از اتصالات گزارش می شود. برای حل این مشکل از دریچه های منهول بتنی و کامپوزیتی و بتن کامپوزیتی استفاده می شود . اما این نوع دریچه ها نیز بدون اشکال نیستند.

از مهمترین ایراداتی که این نوع دریچه ها دارند وزن زیاد در دریچه های بتنی و عدم مقاومت کافی بتن در شرایط کاری خاص می باشند. ولی دریچه منهول کامپوزیت این نقیصه را جبران کرده و با وزن کم خود و استحکام بالا و غیرقابل بازیافت بودن این امکان را میدهد که در انواع کلاسها در همه زمینه ها از آنها استفاده نمود.

مزایای درب منهول نانو کامپوزیت

 

 

 •  غیر قابل بازیافت
 • مقاومت در برابر اشعه UV
 • ضد خوردگی و پوسیدگی
 • عدم تولید صدا هنگام عبور وسایل نقلیه.

دریچه منهول پلی اتیلن

 

 

دریچه منهول پلی اتیلن بعنوان دریچه فاضلاب و دریچه آبرو بر روی منهول هایی که سیستم فاضلاب ، کابل کشی و سیستم های آبرسانی و … مورد استفاده قرار میگیرد. ابعاد این مدل از دریچه های منهول با توجه به نوع نیاز مکان و نوع درخواست مشتری قابل تولید میباشد.

درب منهول پلی اتیلن سخت است و در عین سختی با مقاومت بسیار خوبی همراه است.

این محصول عمر طولانی و وزن سبکی دارد و نسبت به دیگر مدلها از نصب آسان تری برخوردار است.

این نوع دریچه از مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و بسیاری از ترکیبات عالی است.

به همین دلیل نفوذ سولفیدهیدروژن، اسید سولفوریک و دیگر مواد شیمیایی مضر در آنها رخ نمیدهد.

سولفولید هیدروژن در فاضلاب های بهداشتی علت اصلی خوردگی می باشد،

زیرا به اسید سولفوریک تبدیل می شود. این ماده شیمیایی به بتن حمله می کند

و در نهایت منهول های بتنی و لوله های بتنی را از بین می برند. اما پلی اتیلن در برابر مواد اسیدی مقاومت کافی دارد.

این مواد به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و گاز های خورنده H2SO2 یا همان

اسید سولفوریک یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در مکان های صنعتی و فاضلاب های صنعتی میباشد.

از معایب دریچه منهول پلی اتیلن میتوان به سبک بودن آن اشاره کرد. به همین

دلیل اگر از آنها در اتوبان ها یا آزادراه ها استفاده شود ممکن است وقتی خودرو ها با

سرعت بالا از آن عبور میکنند باعث بلند شدن و حرکت آنها شود. در عین حال وزن

پایین تر آنها یک مزیت نیز محسوب میشود. درب‌های منهول پلی اتیلنی به دلیل وزن

مناسبشان قابلیت جابجایی بسیار بهتری دارند .

منهول فاضلاب

دریچه منهول چدنی

 

 

دریچه منهول چدنی در خطوط آبرسانی و جمع آوری فاضلاب به منظور دسترسی به شبکه انتقال ،

دسترسی به شیرهای کنترلی، لوله های جمع آوری فاضلاب و آب ، مخابراتی و یا گاز استفاده میشود.

همچنین در بخشهایی از شبکه فضاهای دسترسی مانند اتاقک های شیر یا منهول های بازدید

شبکه ایجاد می شوند، که بر روی این منهول ها دریچه های بازدید ساخته میشود.

با توجه به اینکه این دریچه ها در مکان های مختلفی همچون خیابان ها و جاده ها نیز نصب می گردند،

پس باید به تناسب محل نصب، دارای استحکام و تحمل فشار لازم باشند.

مهمترین مدلهای درب منهول چدنی عبارتند از درب منهول چدن داکتیل ، درب منهول چدن

خاکستری و درب منهول چدن بتن پلیمر. در قسمت دسته بندی انواع دریچه های منهول

بیشتر بدانید . .
منهول فاضلاب 1402

دو مدل داکتیل و خاکستری را تسریح نمودیم در ادامه به تشریح نمونه چدن بتن پلیمر می پردازیم.

درب منهول چدن بتن پلیمر

 

 

پوشش درب این نوع دریچه از الیاف پلیمری و چدن خاکستری بهمراه بتن مسلح با آرماتور می باشد .

در دریچه چدن بتن پلیمر برای حفاظت و مقاومت در برابر اسید خورنده مثل اسید سولفوریک ( H2SO4 )

که بصورت گاز متساعد می شود ، از یک پوشش قیر مانند که بصورت دولایه روی هم استفاده

شده است که راهکار خوبی برای جلوگیری از آسیب پذیری در برابر خوردگی و فرسایش دارد .

اما بعلت استفاده از بتن مسلح دانه شنی مقاومت کافی در برابر نفوذ یون کلر و واکنش های سولفاتی ندارد .

حتی دانه شنی بودن این که آب بسیار بالایی را به خود جذب می کند باعث شده در برابر فرآیند

های انجماد و ذوب مقاومت مناسبی نداشته باشد و پتاسیل آسیب پذیری در مقابل این عوامل را دارد .

برای باز و بسته کردن این دریچه بایستی از آچار و ابزارآلات بخصوصی استفاده نمود چراکه وزن

این دریچه سنگین بوده و چیزی در حدود 75 کیلوگرم می باشد. مشکل دیگری که برای بستن و

باز کردن دریچه مذکور پیش می آید ، بدلیل پایین بودن دقت در ساخت دریچه باعث شده اصطکاکی

بین فریم و نوار دور درب دریچه ایجاد شود و این عمل را به مراتب دشوارتر نماید . زیرا سطح رویه

این دریچه تخت نبوده و به شکل محدب است و بدلیل صاف بودن و نداشتن برجستگی های لازم

باعث شده سطحی مناسب برای اصطکاک ایجاد ننماید . لوگوی مندرج در روی این دریچه بدلیل

اینکه در حالت خمیری انجام می شود ، به مرور زمان کیفیت لولگو پایین آمده و نقوش مندرج

بدرستی قابل شناسایی نخواهد بود .

استانداردهای ساخت درپوش و درب منهول

 

 

عموما در ساخت دریچه های منهول نکته کلیدی قابل توجه موادی است که در ساخت آن مورد

استفاده قرار می گیرد که می بایست مواد مقاومی باشند. در ابتدایی ترین نوع دریچه ها که

دریچه های چدنی هستند ازالیاف pp ، مکمل های بتن و.. جهت مقاوم تر شدن دریچه استفاده می شود.

در واقع جنس ماده دریچه منهول است که مشخص می‌کند چه حجمی از بار را می تواند پوشش دهد.

امروزه دریچه منهول مرکب به خاطر توانایی بالای آن و گستره زندگی بالاتر نسبت به پوشش

چدن سنتی محبوبیت زیادی کسب کرده ‌است.

استاندارد ساخت دریچه ها استاندارد ملی به شماره EN124 می باشد. در این استاندارد

مشخصه های ابعادی، مشخصات مواد اولیه در ساخت دریچه، رده های فشاری و نحوه

آزمون و پذیرش دریچه ها بیان شده است.
شاخصه اصلی دریچه در این استاندارد، میزان تحمل فشار ذکر شده میباشد؛ بدین

معنی که دریچه می تواند از مواد مختلفی (مانند چدن خاکستری، داکتیل و …) ساخته شود،

اما در نهایت آزمون تحمل فشار است که رده فشاری دریچه منهول را تعیین می نماید.

فرآیند کنترل کیفیت و انجام آزمون کنترل کیفی در زمینه دریچه منهول چدنی در شرکت تجهیزات پویا به ترتیب زیر انجام میپذیرد:

 • نمونه گیری و کنترل کیفی مواد اولیه قبل از رسیدن به خط تولید توسط واحد آزمایشگاه انجام میگیرد . آزمون های مربوط شامل آزمون تعیین جنس و گرید چدن بر اساس استاندارد EN1561 توسط دستگاه های کالیبره و دقیق همانند دستگاه سختی سنجی، کوانتومتر، میکروسکوپ و دستگاه کشش ، انجام شده و پس از تایید مرغوبیت ، اجازه ورود به خط تولید صادر میگردد.
 • کنترل و بازرسی ظاهری و ابعاد دریچه های منهول در ایستگاه های سوراخکاری؛ مونتاژ و رنگ؛ شات پلاست؛ تراشکاری که به وسیله ابزارهای اندازه گیری کالیبره صورت میگیرد.
 • مراحل آزمون تحمل فشار بر روی دریچه های چدنی و حصول اطمینان از مطابقت کلاس تحمل فشار برابر استانداردهای ملی و بین المللی این دریچه ها.
 • بکارگیری رنگ های اپوکسی با گواهینامه بهداشت رنگ، برای استفاده در مصارف آب
 • آشامیدنی جهت اتصالات خطوط آبرسانی و کنترل ضخامت نهایی رنگ و پوشش درب های منهول چدنی توسط دستگاه ضخامت سنج کالیبره شده است.

نکاتی درباره دریچه های منهول

 

 

درب منهول روی قاب فلزی و یا کامپوزیت قرار می گیرد. پایه و پوشش گاهی اوقات

بیشتر بدانید . .
دریچه نانوپلیمری مستطیلی

“قالب” نامیده می شود ، زیرا آنها معمولاً توسط یک فرآیند ریخته گری ، به طور

معمول تکنیک های ریخته گری ماسه ساخته می شوند. روی درپوش ها معمولاً

سوراخی در نظر گرفته می شود که یک ابزار دستگیره قلاب برای بلند کردن آنها درج شده است.

سوراخ های انتخابی را می توان برای یک درب ضد آب تر مخفی کرد.

از قلاب معمولاً برای بلند کردن آنها استفاده می شود. هر چند برای بلند کردن

 دریچه های منهول از ابزارهای دیگر از جمله الکترومغناطیس نیز می توان استفاده کرد.

علیرغم وزن بالای این دریچه ها مخصوصا نمونه های چدنی، پوشش های منهول گاهی

اوقات برای فروش مجدد به عنوان قراضه به خصوص هنگام افزایش قیمت فلز به سرقت می رود.

درب های منهول ممکن است علامت گذاری شود تا مشخص شود چه نوع خدماتی در

زیر آنها وجود دارد و چه گروهی آن خدمات را پشتیبانی می کند. مانند سیستم آب محلی ،

شرکت ارتباطات از راه دور ، خدمات مترو یا قطار یا شرکت گاز طبیعی.

راهنمایی نصب دریچه منهول فاضلاب پلیمری

 

 

دستورالعمل نصب دریچه های منهول بصورت اجرای دال بتنی و نصب اینها دریچه ها

درون دال بتنی و نهادن فریم درون بتن مسلح می باشد. فریم های تولید شده در شرکت تجهیزات پویا ، عموما بصورت سوراخدار طراحی گردیده که با استفاده از میلگرد 12 بافته شده و به دال بتنی اتصال می یابد.

به صورت کلی مراحل نصب دریچه منهول به ترتیب زیر میباشد.

1 – قطر دهانه منهول یا گودی موردنظر را که قاب روی آن قرار دارد ، بررسی کنید.

در صورت لزوم ، یک قالب را در اطراف (یا) داخل منهولی که کاور روی آن قرار میگیرد ،

قرار دهید اطمینان حاصل کنید که فریم در هنگام قرار گیری نهایی روی قالب نباشد.

2- وضعیت بازشو یا شیار را بررسی کرده و هرگونه مواد زائد ، ذرات سست یا خاک را از بین ببرید

(روغن ، گریس ، و غیره.). هرگونه گرد و غبار را از پشت آن جدا کنید.

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

3- هنگام تنظیم ارتفاع قاب ، از هیچ براکت (فلزی یا چوبی …) یا دوک نخ استفاده نکنید.
نکته: پوشش فقط باید با sealing product در تماس باشد!

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

4- یک روکش از sealing product را در قسمت بالای منهول بچسبانید. حداقل ضخامت

توصیه شده برای روکش زیر قاب ، پس از نصب و تراز کردن ، عبارت است از 4 و 8

سانتی متر بسته به نوع sealing products رعایت دستورالعمل های مورد استفاده در محصول بسیار ضروری است.
به عنوان مثال یک قاب با ارتفاع 100 میلی متر:

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

5- قاب را مستقیماً روی محصول آب بندی بگذارید.

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

6- قاب را در همان سطح پوشش تنظیم کنید.
این تنظیم باید با اعمال فشار رو به پایین روی قاب انجام شود تا اطمینان حاصل شود که محصول آب بندی به طور مساوی در زیر سطح پخش می شود. اگر قاب در زیر سطح قرار دارد ، باید به مرحله 4 برگردید و عملیات 4 را تکرار کنید.

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

7- بررسی کنید که دهانه های قاب کاملاً پر شده است.

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

8- محصول آب بندی را پر کنید.
در این مرحله شما می توانید بتن را با استفاده از سوزنهای ویبراتور ارتعاش دهید ، به شرطی که اطمینان حاصل کنید که سطح قاب را تغییر نمی دهد.

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری


9- برای تراز کردن محصول از یک شناور یا ماله استفاده کنید و 3 تا 5 سانتی متر برای لایه بعدی آسفالت در نظر بگیرید.

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

نکته های پس از نصب درب منهول

 

 

پس از نصب ، لازم است تا اطمینان حاصل شود که محصول آب بندی ، قسمت

پایین رینگ را لمس نمی کند و قبل از استفاده، پوشش منهول و محوطه اطراف آن را کاملاً تمیز کنید.

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

به قسمتهای خاص مانند لولا ، پایه ها ، فضاهای بازشوها و غیره باید دقت خاصی به عمل آورید.

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

دریچه منهول فاضلاب پلیمری

به منظور اطمینان از ماندگاری آب بندی ، به ویژه در شرایط یخ زدگی و آب شدن ،

توصیه می کنیم ورودی های آب را در قسمت آب بندی / جاده و رابط های مهر و موم شده

/ فریم با استفاده از امولسیون مایع یا یک مفصل انعطاف پذیر از بین ببرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *