5/5 - (26 امتیاز)
دریچه منهول نانو پلیمری

دریچه منهول نانو پلیمری

نانو پلیمری

Copolymer

دریچه نانو پلیمری :

این دریچه با اساس مواد پلیمری و ترکیبات شیمیایی دیگر بعنوان دریچه ای جدید در رقابت با سایر اجناس مورد توجه قرار گرفته است و وزن کم از ویژگی های بارز این دریچه می باشد .

ترکیبی از مواد با اساس پروپیلن در ترکیب با ترکیبات epdm می باشد که در دمای بالا و حدود 800 درجه سانتی گراد این جنس را تشکیل می دهند .

مزايای نانوپلیمری

 • غیر قابل سرقت بودن بدلیل قفل مخصوص تعبیه شده و غیر قابل تکثیر
 • در صورت مدفون شدن با دستگاه های فلز یاب قابل مرئی سازی می باشد .
 • تکنولوژی و سرمایه گذاری خاص در فرآیند بازیافت
 • مقاوم در تحمل فشار مستقیم طبق استاندارد معتبر ASTMD 3735
 • مقاوم در برابر اشعه uv خورشید
 • مقاوم بسیار بالا در برابر خوردگی
 • مقاوم در برابر لغزش و سائیدگی
 • کیفیت مناسب لوگو و آرم های تعبیه شده روی محصول
 
 • مقاوم در برابر آب شور ،آب های زیر زمینی ،جریان های الکتریکی و الکترولیت های جاری
 • امکان نصب و بهره برداری در محدوده دمایی 55- الی 230+ درجه سانتی گراد
 • قابلیت متصل به هر نوع منهول بتنی، سفالی، فلزی، چدنی، فولادی و PVC
 • وزن بسیار سبک محصول نسبت به دریچه های چدنی و سایر دریچه ها
 • دور ازهرگونه آلودگی صوتی هنگام عبور خودروها از روی دریچه ها
 • تنوع رنگ در تولید محصول و سازگاری با مبلمان شهری
 • بدون هر گونه آلودگی و سازگار با محیط زیست
 • بهترین گزینه جهت هم سطح سازی معابر شهری
 • امکان تولید و تحویل در تعداد بالا و زمان کم
 • طول عمر مفید بیش از 54 سال

ویژگی ها و کاربرد های دریچه نانوپلیمری

در میان دریچه های منهولی که تولید می شوند، دریچه کوپلیمری از جمله دریچه های قدیمی و پرکاربردی هستند که استفاده می شوند. برای این که بتوانیم به زیر ساخت های شهری دسترسی داشته باشیم، لازم است از دریچه ها منهول استفاده کنیم. زیرا می دانیم که زیر ساخت ها در اصل به تعمیرات دوره ای و سرویس ماهانه نیاز دارند.

برای این که بتوانیم به راحتی به این زیرساخت ها دسترسی داشته باشیم، تا در مواقع بروز مشکل، آن را برطرف کنیم، باید از دریچه های منهول مناسب استفاده کنیم. دریچه کوپلیمری یکی از نمونه دریچه های منهولی می باشد، که باید بسته به محل مورد نظر از آن استفاده کرد.

این که دریچه منهول برای چه محیطی لازم است، یا این که میزان مقاومت آن چقدر است، میتواند ما را به سمت نمونه های متنوعی از دریچه های منهول هدایت کند. از دریچه های منهول کوپلیمری در محیط های خاصی استفاده می شود. می توانیم از دریچه کوپلیمری برای پیاده رو، فرودگاه ها، خیابان ها، کارخانه ها و … استفاده کنیم.

زیرا این محیط ها نیاز به دریچه های مخصوصی دارند، که باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشند. ابتدا دریچه های منهولی که تولید و به بازار عرضه می شدند، از بتن و چدن بودند. اما امروزه دریچه کوپلیمری با مواد کامپوزیتی و پلیمری نیز تولید و به بازار عرضه می گردند.

با این که مواد بتنی سنگین بودند اما از مقاومت شیمیایی بالایی برخوردار بودند. در حالی که منهول های چدنی از نظر قیمت نسبت به دیگر دریچه ها بیشتر بوده و از مقاومت کمی نیز در برابر مواد شیمیایی برخوردار بودند.

ویژگی ها و مشخصات کلی دریچه کوپلیمری

پیش از این که بخواهید اقدام به خرید دریچه های منهول کوپلیمری نمایید، لازم است ابتدا این دریچه ها را بشناسیم. برای تولید دریچه های کوپلیمری از مواد پلیمری استفاده می شود. از این رو این دریچه ها از نظر وزن نسبت به نمونه های بتنی و چدنی سبک تر هستند.

علاوه بر آن باید بگوییم دریچه کوپلیمری در برابر مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار بوده، و به هیچ عنوان دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند. این مسئله باعث می شود تا دریچه های منهول کوپلیمری به هیچ عنوان پوسیده نشده و از عمر بیشتری برخوردار باشند.

دریچه های منهول کوپلیمری خود در نمونه های مختلف و متنوعی تولید می شوند. زیرا این دریچه ها بسته به مقاومت و استحکام، به صورت متنوع تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند. اگر لازم باشد از دریچه کوپلیمری برای پیاده رو استفاده شود، نیازی نیست وزن و بار سنگینی را تحمل کند. پس باید به میزانی قدرت تحمل وزن را داشته باشد که یک انسان و یا دوچرخه بتواند از روی آن عبور کند.
در حالی که اگر از دریچه های منهول کوپلیمری برای محیط های پر تردد و سنگین بار بخواهید استفاده کنید، باید از دریچه کوپلیمری لاس دوم که قادر است بیش از 125 کیلو گرم وزن را تحمل نماید، استفاده کنید. حتی در برخی موارد از این دریچه ها برای اتوبان هایی که ماشین ها با سرعت و وزن بالا عبور می کنند استفاده می شود.
که در این حالت این دریچه های منهول قادر هستند وزن 250 تن را نیز تحمل کنند. پس انتخاب دریچه های منهول، بسته به محیط مورد استفاده متفاوت است.

دریچه منهول شامل قاب و درپوش است که بر روی انواع منهول فاضلابی، منهول مخابراتی و منهول برق جهت جلوگیری از سقوط افراد و اجرام به داخل منهول و همچنین دسترسی و بازدید به منهول استفاده می گردد.از جنس های مختلفی تولید می شود و کاربرد فراوانی در سیستم های شهری و روستایی دارد.

 

بخش ورودی منهول را که شامل قاب و درپوش است و بر روی سطح زمین قرار می‌گیرد، دریچه می‌گویند. دریچه‌های منهول از جنس چدن، کامپوزیت و یا پلیمر ساخته می‌شوند.مطابق استاندارد 14148 سازمان ملی استاندارد ایران حداقل دهانه ورودی منهول باید 60 سانتیمتر باشد. به همین خاطر دهانه توخالی دریچه باید حداقل 60 سانتیمتر باشد.

 با در نظر گرفتن 2.5 سانتیمتر در هر طرف جهت نشستن دریچه بر روی منهول حداقل اندازه دریچه منهول باید 65 سانتیمتر است. عمق جاسازی دریچه نیز باید حداقل 5 سانتیمتر باشد.

 

مطابق استاندارد 14976 سازمان ملی استاندارد دریچه ها با توجه به محل نصبشان در 6 رده تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 کلاس بندی دریچه منهول

ردیفردهبار قابل تحمل (هزار کیلوگرم)محل استفاده
1A151.5نواحی که فقط برای پیاده‌ها و دوچرخه سواران استفاده می‌شود.
2B12512.5پیاده‌راه‌ها، نواحی پیاده‌رو، نواحی پارک خودرو
3C25025حاشیه جداول خیابان حداکثر تا 0.5 متر ماشین رو و 0.2 متر پیاده‌رو
4D40040قسمت ماشین‌روی خیابان‌ها و نواحی پارک خودرو برای تمام انواع خودروهای جاده‌ای
5E60060نواحی تحمل کننده وسایل نقلیه سنگین از قبیل فرودگاه‌ها و لنگرگاه‌ها
6F90090نواحی ویژه تحمل کننده وسایل نقلیه سنگین همانند فرودگاه‌ها

 مسئولیت انتخاب دریچه بر عهده طراح است. در صورت وجود تردید در رده دریچه باید رده بالاتر انتخاب شود.

 

انواع دریچه های منهول

دریچه منهول بتنی :

 ساخته شده با استفاده از بتن بهمراه الیاف پلیمری به منظور افزایش مقاومت کششی ، ضربه ای و خشکی بتن ، جلوگیری از ایجاد ترک ، کاهش نفوذپذیری آب در بتن و عدم خوردگی و سایش استاندارد ( IR544ACI ).

دریچه منهول چدن خاکستری : ( GG25 )

تولید شده از جنس آهن که از کارخانه ذوب آهن بصورت شمش تهیه می گردد و با شکل دادن درون کوره ذوب پس از ذوب ریخته گری انجام می گیرد. درب این دریچه و طوقه ی اطراف آن از جنس چدن خاکستری می باشد . این دریچه در مقابل ضربات ناشی از محیط مقاوم بوده و در تماس با گازهای خورنده از جمله اسید سولفوریک (H2SO4 ) مقاومت بالایی دارد.( منظور مقاوم در برابر واکنش های سولفاتی و نفوذ یون کلر که باعث خوردگی می گردد نیز است . )

اما اگر پوشش مناسبی نداشته باشد بدون شک بسیار آسیب پذیر در برابر خوردگی است . سطح رویه دریچه برجسته بوده و به راحتی می تواند اصطکاک کافی را تامین نماید . کیفیت لوگوی دریچه چدن خاکستری پایین بوده و مندرجات منقوش در سطح بیرونی آن براحتی قابل تشخیص نیست.

 

دریچه منهول چدن داکتیل : ( GGG )

یا همان چدن نشکن که به علت گرافیت به صورت کروی با زمینه پرلیتی بوده و برخلاف چدن خاکستری این نوع چدن قابلیت چکش خواری و انعطاف پذیری بالایی دارد و مقدار انبساط چدن داکتیل از چدن خاکستری بیشتر می باشد .

جنس درب این دریچه و طوقه آن از جنس چدن داکتیل می باشد که مقاومت مناسبی در برابر اثر گازهای خورنده از جمله اسید سولفوریک و نفوذ یون کلر دارد . ولی اگر پوشش مناسب نداشته باشد بدون شک در برابر خوردگی آسیب پذیر خواهد بود . مواد اولیه لازم برای تولید این دریچه داخلی بوده و قابل بازیافت است . پس احتمال سرقت این دریچه بالاست .

دریچه منهول  کامپوزیت : 

متشکل از الیاف تقویت کننده ( سیلیس ) قرار گرفته درون ماتریس از جنس رزین ترموست ( وارداتی ) می باشد که این مواد به صورت ساختاری یکپارچه و منفرد قالب گیری می گردد به دو روش SMC و BMC و استاندارد E124. تولید می گردد.

 

دریچه منهول نانو  کامپوزیت :

این نوع دریچه ها ساخته شده بر پایه بتن فوق سبک و مقاومت بالای الیافی و مقاومت خمشی 60 تا 70 MPa مقاومت فشاری 160 تا 180 MPa و تحمل بار متمرکز مطابق با استانداردهای EN124 و INSO14976.

دریچه نانو پلیمری : جدیدترین نسل دریچه

دریچه نانو پلیمر یکی از سبک ترین دریچه های منهول موجود در بازار است این دریچه ها علاوه بر وزن سبکی که دارد از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. دریچه نانو پلیمر تجهیزات پویا  معمولا در رنگ های مختلفی تولید میشود.

 

دریچه منهول نانو بر اساس مواد پلیمری و ترکیبات شیمیایی دیگر بعنوان دریچه ای جدید در رقابت با سایر دریچه منهول ها مورد توجه قرار گرفته است و از لحاظ وزن کم و آببند بودن و نیز مجهز بودن به قفل ضد سرقت با آچار مخصوص از ویژگی های بارز دریچه منهول نانو پلیمری پلیمر تجهیزات پویا  می باشد .

دریچه منهول با ترکیبی از مواد بر اساس پروپیلن در ترکیب با ترکیبات epdm  می باشد که در دمای بالا و حدود 800 درجه سانتی گراد دریچه منهول نانو پلیمری را تشکیل می دهند .

دریچه منهول  نانو پلیمر تجهیزات پویا چگونه ساخته مشود ؟

دریچه منهول نانو پلیمر تجهیزات پویا از مواد پلی اتیلنی ساخته میشوند. این همان موادی است که برای لوله های پلی اتیلن ساخته میشود این مواد PE نام دارد این مواد که برای لوله های پلی اتلن استفاده میشود امتحان خود را نیز در دریچه های منهول پس داده است این مواد با کمک افزودنی های دیگر توانسته امتحان خود را در برابر فشار های بسیار بالا نیز پس داده است رنگ این دریچه منهول ها گاهی متفاوت است که همانطور در بالا گفته بودیم اگر مشتری بخواهد میتواند در هنگام تولید رنگ ان را مشخص کنیم . دریچه منهول نانو پلیمر تجهیزات پویا به صورت مواد مذاب و قالب تولید میشود وقتی این مواد به صورت مواد مذاب در می اید به داخل قالب ها ریخته میشود و بعد با کمک اب و هوای سرد این دریچه ها را سرد میکند و بعد به داخل اب گذاشته میشود تا این مواد حسابی خود را محکم کند و بعد ازخارج شدن از قالب ها به بازار عرضه میشود.

دریچه های منهول از نظر شکل و ظاهار مانند دریچه های منهول کوپلیمری هستند ولی روش ساخت این دریچه منهول ها و مواد استفاده شده در ان مقداری  نسبت به دریچه منهول نانو پلیمر تجهیزات پویا متفاوت است .

مزايای دریچه منهول نانو پلیمر تجهیزات پویا

  • غیر قابل سرقت بودن بدلیل قفل مخصوص تعبیه شده و غیر قابل تکثیر
  • در صورت مدفون شدن با دستگاه های فلز یاب قابل مرئی سازی می باشد .
  • تکنولوژی و سرمایه گذاری خاص در فرآیند بازیافت
  • مقاوم در تحمل فشار مستقیم طبق استاندارد معتبر ASTMD 3735
  • مقاوم در برابر اشعه uv خورشید
  • مقاوم بسیار بالا در برابر خوردگی
  • مقاوم در برابر لغزش و سائیدگی
  • کیفیت مناسب لوگو و آرم های تعبیه شده روی محصول
  • مقاوم در برابر آب شور ،آب های زیر زمینی ،جریان های الکتریکی و الکترولیت های جاری
  •  امکان نصب و بهره برداری در محدوده دمایی 55- الی 230+ درجه سانتی گراد
  • قابلیت متصل به هر نوع منهول بتنی، سفالی، فلزی، چدنی، فولادی و PVC
  • وزن بسیار سبک محصول نسبت به دریچه های چدنی و سایر دریچه ها
  • دور ازهرگونه آلودگی صوتی هنگام عبور خودروها از روی دریچه ها
  • تنوع رنگ در تولید محصول
  • بدون هر گونه آلودگی و سازگار با محیط زیست
  • بهترین گزینه جهت هم سطح سازی معابر شهری
  • امکان تولید و تحویل در تعداد بالا و زمان کم
  • طول عمر مفید بیش از 54 سال

  مزایای دریچه منهول نانو پلیمری پلیمر تجهیزات پویا

در میان دریچه های منهولی که تولید می شوند، دریچه نانو پلیمر تجهیزات پویا از جدیدترین نسل  دریچه منهول ها و پرکاربردی هستند که استفاده می شوند.

 

 .1مقاومت در برابر خوردگی

مواد پلیمری در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و در اثر تماس مداوم با عوامل جوی دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند. این مواد می توانند ظرفیت تحمل بار خود را در درمحدوده ی دمایی بین 80- و در 100+ درجه سیلسیوس بدون تغییر نگه دارند به همین دلیل دریچه های پلیمری هرگز نیاز به رنگ آمیزی ندارند.  استفاده از دریچه نانو پلیمر تجهیزات پویا به خصوص در مناطقی که مایعات قابل اشتعال وجود دارد مناسب است چرا که آن ها در مقابل مواد خورنده مقاوم بوده و خطر جرقه های خطرناک را کاهش می دهد. به همین دلیل دریچه منهول های ساخته شده از مواد پلیمری می توانند در ایستگاه های سوخت گیری یا واحدهای ذخیره سوخت نصب شوند.

.2عایق بندی الکتریکی

 دریچه منهول های ساخته شده از مواد  پلیمری روشان به خصوص برای نصب در محل های عابر پیاده مناسب می باشند زیرا این دریچه ها عابرین پیاده را به خصوص در محیط های مرطوب محافظت می کنند.  مواد پلیمری مواد نارسانای الکتریکی می باشند و بعنوان سدی در مقابل میدان های مغناطیسی ناشی از کابل های زیر زمینی عمل می کنند همچنین دریچه نانو پلیمر تجهیزات پویا رسانای ضعیف حرارتی می باشدکه در برابر نشت بخار آب داغاز سیستم های لوله کشی حرارت مرکزی مقاومت می کنند.

.3سبکی و قابلیت حمل

وزن دریچه منهول های نانو پلیمر تجهیزات پویا 70% کمتر از وزن دریچه های چدنی،کامپوزیتی، نانو کامپوزیتی می باشد لذا قابلیت حمل و نصب آسانی دارند که این امر منجر به صرفه جویی در هزینه های مربوط به نیروی انسانی و ابزارآلات و کاهش صدمات در طول نصب و راه اندازی و تعمیر و نگهداری می شود.  وزن کم دریچه ها همچنین منجر به کاهش هزینه های حمل و نقل می گردد. تمامی دریچه منهول ها مطابق با استاندارد EN 124 طراحی شده اند که دارای تحمل بار A15,B125,C250,D400  می باشند.

.4کاهش صدا

از دیگر مزایای استفاده از دریچه های منهول  پلیمریی در مقایسه با دریچه های منهول چدنی و غیر… کاهش صدا در محیط های ترافیکی و محل عبور عابرین پیاده است.  

.5کنترل بو

سیستم های فاضلاب و جمع آوری می توانند مشکلات قابل توجهی با سولفید هیدروژن(H2S) و دیگر بوها داشته باشند. قاب ها و دریچه های منهول نانو پلیمر تجهیزات پویا برای آب بندی بهتر طراحی و ساخته شده اند که کنترل بهتر بو را نتیجه می دهد. دریچه منهول، نانو پلیمر تجهیزات پویا برای محیط های حساس به بوی فاضلاب از جمله محله های با جمعیت زیاد، پارک ها، مناطق تفریحی، جزایر، سواحل و استراحتگاه ها ایده آل می باشند.

 .6حفاظت از محیط زیست

تولید دریچه ها از مواد  پلیمری کاهش قابل توجه انتشار CO2را در مقایسه با دریچه های چدنی تضمین می کند. این امر در هنگام مقایسه انرژی مورد نیاز برای رسیدن به درجه حرارت قالب چدن (بیشتر از 1200 درجه سانتی گراد) و انرژی مورد نیاز برای رسیدن به درجه حرارت قالب مواد  پلیمری (نزدیک به 60 درجه سانتی گراد) آشکار می شود.

.7 پیشگیری از سرقت

 ارزش آهن غراضه به طور فزاینده ای رو به افزایش است و در نتیجه تعداد سارقان این دریچه ها نیزروزبه روز به افزایش می یابداز این رو هر روز تعداد دریچه هایی که دزدیده شده اند تا به فروش رسیده و ذوب شوندنیز روبه افزایش است .  این امر علاوه بر خسارت اقتصادی ناشی از نیاز به جایگزینی محصولات به سرقت رفته، خطر حوادث جدی و آسیب های ناشی از دهانه های باز در جاده هارا نیز درپی دارد.

 

.8امکان تولید دریچه منهول نانو پلیمر تجهیزات پویا به صورت سفارشی

دریچه را می توان با درج آرم شرکت، خدمات و یا اسپانسر بر روی آن همچنین در رنگ های مختلف تولید نمود.

مواد تشکيل دهنده دریچه نانو پلیمر :

دریچه نانو پلیمر تجهیزات پویا با ترکیبی از مواد بر اساس پروپیلن در ترکیب با ترکیبات epdm  می باشد که در دمای بالا و حدود 800 درجه سانتی گراد دریچه منهول نانو پلیمری را تشکیل می دهند .

  

ظرفيت تحمل بار:

مطابق استاندارد آمريکايي H2o & H25 ASTM 306-05 

مطابق استاندارد اروپايي EN124 class A-E ) تحمل بار 5/1 ، 5/12 ،25 و 40 (

عملکرد مقاومتي

عملکرد در خستگي

عدم مشاهده خرابي

داشتن پايداري مناسب براي بارهاي اعمال شده مجاز

اجرا به روشهاي صحيح در محل کارگاه

ميبايست تحمل بارهاي مجاز قيد شده در استانداردهاي EU , US را داشته باشد. 

عملکرد در مقابل خوردگي

مقاومت بسيار خوب در مقابل شرايط محيطي

فاضلاب

مواد شيميايي

موارد ضد يخ زدگي

آبهاي نمکي

مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش

مقاومت در برابر سايش مواد سخت

مقاومت در برابر اشتعال

استانداردهاي مورد نياز آزمايشات:

آزمون فشار EN124

آزمون مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش ASTMG 154-06

آزمون اندازه گيري استحکام کششي و تأثير محلولهاي شيميائي بر آنها ASTM 638-10

آزمون سايش مواد سخت ASTM 4060 -10

آزمون اشتعال ASTM D635-06

 

– قابليت استفاده و کاربری:

دريچه های نانوپلیمر تجهیزات پویا توسط يکنفر قابل برداشت باشد.

نسبت حداقل تنشي فشاري برابر با 750/1 باشد.

عدم امکان جوش خوردگي بين درب و کلاف و جلوگيري از خرابي اساسي در هنگام باز نمودن دريچه.

تنوع سايز و ضخامت درب جهت استفاده در کلافهاي موجود در سطح خيابان.

تنوع رنگ و نوشته سطح درب

ويژگي امکان نصب قفل و يا پيچ بنا به درخواست کارفرما

قابليت استفاده از آچار مخصوص جهت بازکردن درب دريچه

– نکات ايمني و کيفي:

عدم قابليت رسانائي الکتريسته

عايق حرارتي

عدم جابجائي ( لغزش ) بيش از 6/0% مطابق استاندارد ASTM C1028

انحراف ابعادي کمتر از 16/1 اينچ

ویژگی ها و مشخصات کلی دریچه منهول نانو پلیمر

پیش از این که بخواهید اقدام به خرید دریچه های منهول  نمایید، لازم است ابتدا این دریچه منهول ها را بشناسیم. برای تولید دریچه منهول از مواد پلیمری استفاده می شود. از این رو این دریچه ها از نظر وزن نسبت به نمونه های بتنی و چدنی و کامپوزیت سبک تر هستند.

علاوه بر آن باید بگوییم دریچه نانو در برابر مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار بوده، و به هیچ عنوان دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند. این مسئله باعث می شود تا دریچه های منهول کوپلیمری به هیچ عنوان پوسیده نشده و از عمر بیشتری برخوردار باشند.

دریچه منهول نانو پلیمر خود در نمونه های مختلف و متنوعی تولید می شوند. زیرا این دریچه ها بسته به مقاومت و استحکام، به صورت متنوع تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند. اگر لازم باشد از دریچه منهول کوپلیمری برای پیاده رو استفاده شود، نیازی نیست وزن و بار سنگینی را تحمل کند. پس باید به میزانی قدرت تحمل وزن را داشته باشد که یک انسان و یا دوچرخه بتواند از روی آن عبور کند.
در حالی که اگر از دریچه منهول نانو پلیمر تجهیزات پویا برای محیط های پر تردد و سنگین بار بخواهید استفاده کنید، باید از دریچه منهول نانو کلاس دوم که قادر است بیش از 125 کیلو گرم وزن را تحمل نماید، استفاده کنید. حتی در برخی موارد از این دریچه ها برای اتوبان هایی که ماشین ها با سرعت و وزن بالا عبور می کنند استفاده می شود.
که در این حالت این دریچه های منهول قادر هستند وزن 250 تن را نیز تحمل کنند. پس انتخاب دریچه های منهول، بسته به محیط مورد استفاده متفاوت است.

بصورت کلی دریچه منهول های کلاس (A , B ) 1و 2 غیرترافیکی ، دریچه منهول های کلاس (C) 3 نیمه ترافیکی و دریچه منهول های کلاس 4 و  5و 6  (D ,E ,F) ترافیکی شناخته شده و طبقه بندی میگردند.

چرا دریچه منهول نانو پلیمر تجهیزات پویا ؟؟؟

امنيت دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا :
يكي از موارد عمده در مورد دريچه هاي چدني و پلاستيك سرقت آن ها به منظور بازيافت است به طوري كه معمولاً دريچه هاي چدني را حتي يك روز پس از نصب و قبل از اينكه پيمانكاران آن را به كارفرما تحويل دهند سرقت مي شوند. اين موارد در شهر ها بسيار مشكل آفرين و خطر ساز بوده و علاوه بر ضررهاي مالي فراوان باعث خطرات جاني و امنيتي براي مردم شهرها و روستاها مي شود.خوشبختانه دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا به دليل عدم رغبت براي بازيافت سرقت نمي شوند. وزن سبك، تفاوت ساختار و جنس  و مواردي از اين دست باعث مي شود كه سارقين دست به سرقت آن ها نزنند. همچنین در داخل برخی از منهول ها، به دلیل وجود  تاسیسات مهم و ارزشمند ریالی که زمینه سرقت را بیشتر از پیش میکند در این مورد نیز شرکت تجهیزات پویا  از رقیبان خود در تولید دریچه منهول پیشی گرفته و طراحی منحصر به فرد با تعبیه قفل ضد سرقت با آچار مخصوص بکار برده است.

 

قيمت مناسب دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا:
گرچه قيمت دريچه هاي چدن و كامپوزيت در يك سطح است اما بايد توجه داشت كه با احتساب هزينه حمل، نصب، نگهداري، سرقت هاي احتمالي، خوردگي ها و تخريب ها و ديگر موارد كه در بالا ذكر شد قيمت تمام شده دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا  به مراتب از دريچه هاي چدني و كامپوزيت ارزان تر مي باشد.

نصب و کاربری آسان دريچه نانو پلیمر تجهیزات پویا :
در دریچه های چدنی به دليل وزن بالا و شكل خاص فريم هاي دريچه هاي فلزي معمولاً پس از گذشت زمان در جاي خود لق شده و اندك اندك جدا مي شوندكه البته براي حل اين مشكل تمهيداتي انديشيده مي شود كه مستلزم وقت و هزينه و نياز به ماشين آلات و امكانات خاص مي باشد 
به علاوه در مورد دريچه هايي كه براي جلوگيري از سرقت يا پرتاپ داراي لولا هستند مواردي چون زنگ زدگي، خوردگي و شكست در محل لولا و پر شدن فضا با خاك، دريچه وظيفه خود را درست انجام نمي دهد.
ولی در نصب دريچه هاي كامپوزيت با توجه به وزن اندك مواد بسيار آسان تر و ايمن تر است. به علاوه فريم هاي كامپوزيت داراي نشيمنگاه گسترده تر و با طراحي مهندسي خاص است كه استحكام و عمر طولاني آن ها را تضمين مي نمايد. به علاوه نمونه هاي لولادار نيز به دليل عدم زنگ زدگي و خوردگي و امكان طراحي جهت حفظ دريچه ها از ورود خاك به فضاي لولا به راحتي باز و بسته مي شود و نمي شكند.

آببند کامل دريچه نانو پلیمر تجهیزات پویا:

در داخل برخی از منهول ها، به دلیل وجود تاسیسات برقی، آببند بودن منهول و دریچه منهول بسیار حائز اهمیت می باشد، شرکت تجهیزات پویا با توجه به این مهم اقدام به تولید دریچه منهول نانوپلیمر آببند نموده است .

 وزن سبک دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا :

وزن بسیار سبک دریچه منهول نانوپلیمر تجهیزات پویا نسبت به دریچه های چدنی و سایر دریچه ها

کاربری و نصب بسيار آسان تر و ايمن تر را برای فرد فراهم می نمائید.


جرم حجمي آهن در دریچه های چدنی و کامپوزیتی 8/7 است و معمولاً با احتساب حجم دريچه هاي چدني كه براي حفظ خواص مورد نياز داراي طرح هاي خاص هستند وزن آن ها بين 50 تا 70 كيلوگرم است ولی 
در دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا جرم حجمی 9/1 تا 2 مي باشند و حداكثر از 20 كيلو تجاوز نمي كند.

دریچه منهول چدنی


مقاومت در برابر خوردگی دريچه نانو تجهیزات پویا:

مواد پلیمری در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و در اثر تماس مداوم با عوامل جوی دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند. این مواد می توانند ظرفیت تحمل بار خود را در درمحدوده ی دمایی بین 80- و در 100+ درجه سیلسیوس بدون تغییر نگه دارند به همین دلیل دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا هرگز نیاز به رنگ آمیزی ندارند.  استفاده از این دریچه منهول ها به خصوص در مناطقی که مایعات قابل اشتعال وجود دارد مناسب است چرا که آن ها در مقابل مواد خورنده مقاوم بوده و خطر جرقه های خطرناک را کاهش می دهد.

عایق بندی الکتریکی دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا:

 دریچه منهول های ساخته شده از مواد پلیمری به خصوص برای نصب در محل های عابر پیاده مناسب می باشند زیرا این دریچه ها عابرین پیاده را به خصوص در محیط های مرطوب محافظت می کنند. دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا مواد نارسانای الکتریکی می باشند و بعنوان سدی در مقابل میدان های مغناطیسی ناشی از کابل های زیر زمینی عمل می کنند همچنین این مواد رسانای ضعیف حرارتی می باشدکه در برابر نشت بخار آب داغ از سیستم های لوله کشی حرارت مرکزی مقاومت می کنند

سبکی و قابلیت حمل هر دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا توسط یک نفر نیروی کار:

وزن دریچه منهول های کامپوزیتی 70% کمتر از وزن دریچه های چدنی می باشدلذا قابلیت حمل و نصب آسانی دارند که این امر منجر به صرفه جویی در هزینه های مربوط به نیروی انسانی و ابزارآلات و کاهش صدمات در طول نصب و راه اندازی و تعمیر و نگهداری می شود.  وزن کم دریچه منهول ها همچنین منجر به کاهش هزینه های حمل و نقل می گردد. تمامی دریچه ها مطابق با استاندارد EN 124 طراحی شده اند که دارای تحمل بار A15,B125,C250,D400 می باشند.

کاهش صدای دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا:

از دیگر مزایای استفاده از دريچه نانوپلیمر تجهیزات پویا در مقایسه با دریچه های منهول چدنی و کامپوزیتی بی صدا بودن در محیط های ترافیکی و محل عبور عابرین پیاده است.

انواع روشهای تولید دریچه منهول

روش اول : روش لایه گذاری دستی.

روش دوم : روش BMC

در روش BMC (bulk molding compound) مواد اولیه بصورت خمیری شکل درون قالب قرار میگیرد و الیاف تقویت کننده با طول ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر به آن اضافه می شود.

روش سوم : روش SMC

در روش SMC ( sheet molding compound) مواد اولیه ورقه ای که شامل فاز زمینه پلی استر غیر اشباع رزینی دما سخت می باشد به همراه فاز تقویت کننده الیاف شیشه و یا کربن با طول ۳۰ تا ۵۰ میلیمتر در داخل قالب با دمای مشخص قرار میگیرد و با اعمال فشار در زمان مشخص پخته می شود. محصول نهایی دارای ترکیبی از خواص ماده اولیه تشکیل دهنده ورقه و شکل قالب خواهد بود.

روش چهارم : روش FRP

در روش FRP ( fiber reinforced plasticc ) فاز زمینه پلی استر غیر اشباع به همراه فاز تقویت کننده الیاف شیشه و یا کربن طولانی به همراه کوارتز و افزودنی در قسمتهای مختلفی از قالب قرار می گیرند و تحت فشار و دمای معین فشرده میگردند.

برای تولید دریچه های منهول غیر ترافیکی و نیمه ترافیکی از روش BMC و برای تولید دریچه های ترافیکی از روش SMC استفاده میگردد.

راهنمای نصب دریچه منهول

مراحل نصب دریچه منهول:

 1. زیرسازی:قبل از هر چیز باید محلی که قرار است دریچه در آنجا قرار بگیرد گود برداری شده، خاک موجود کوبیده و توسط بتن محکم شود.
 1. کارگذاری دریچه منهولبعد از مرحله محکم کاری دریچه باید به صورت فیکس روی چاله قرار گیرد و توسط سیمان دورتا دور آن پر شود.

 سطح كارگذاري كلاف دريچه بايستي تراز بوده و قبلاً سطح زيرين آن كاملاً كوبيده شده                               و به وسيله سيمان با دانه بندي مناسب یکدست وتراز شده باشد.

 1. تنظیم و تراز:پس از قرار گیری دریچه منهول باید به گونه ای باشد که با زمین هم سطح باشد، بعد از تنظیم آن می توان توسط تراز از صاف بودن دریچه منهول اطمینان پیدا کرد.

     (تراز بودن سطح تماس كلاف يك اصل ضروري است ) .

 

مهمترین اصل فراموش شده در نصب دریچه منهول
كلاف دریچه منهول به عنوان نگهدارنده بوده و نقش حائل را دارند و كلاف بايد به صورتي بر روي منهول قرار گيرد كه كليه بار اعمالي را به خاک ( Backfill ) اطراف منتقل نمايد.  توجه داشت باشید که نباید هیچ  تماسی بین کلاف و منهول وجود نداشته باشد.

به عبارتي زير لبه هاي داخلي كلاف و محل قرار گرفتن دريچه بايد كاملا بر روي آجر چینی دور دهانه منهول و یا در صورت استفاده از دال بتنی ، درست روی دال بتنی قرار گیرد.

كلاف يا قاب دريچه بايد با حفره منهول كاملاً در يك راستا بوده و كلاف به يك طرف متمايل نباشد .بعد از كار گذاشتن كلاف، كنترل تراز بودن ثانويه كلاف ضروري است .

دریچه نانو پلیمری


بهره برداري
جهت خارج نمودن دريچه از محل خود و بهره برداري، آچار مخصوص را در درون حفره های تعبيه شده به روي دريچه قرار داده و به صورت عمود از جاي خود خارج نمایید.

نکته پایانی:

دریچه هایی که برای نصب انتخاب می شوند باید با توجه به شرایط آن محیط انتخاب شده و در مکان هایی که انسان ها یا خودروها رفت و آمد می کنند باید از دریچه منهول هایی با مقاومت بالا استفاده کرد تا از خطرات احتمالی کاسته شود.

دستورالعمل نصب دریچه های نانو پلیمری

دریچه منهول کامپوزیت

در سال‌های اخیر نسل جدید دریچه‌ها از جنس کامپوزیت و پلیمر ساخته می‌شوند که دارای مزایای زیر هستند:
– وزن کمتر نسبت به دریچه‌های چدنی
– غیرقابل سرقت بودن
– دارای استحکام و طول عمر بالا                                                                              
– مقاوم در برابر خوردگی و سایش
– مقاوم در برابر اشعه UV

دریچه منهول نانو پلیمری

دریچه منهول نانو پلیمری


دریچه منهول کوپلیمری